Tur ne Kastoria Selanik Meteora Janine

+355 4 2 420 892

Tur ne Kastoria Selanik Meteora Janine

Tur me guide ne Janine, Meteora, Kalambaka, Janine, Kastoria, Selanik. Vizita ne Manastire dhe city tour.
Per person 85
  • Home
  • Tours
  • Tur ne Kastoria Selanik Meteora Janine

Programi

Per kalendarin e plote te tureve shtypni KETU..

Per cmimet e hoteleve ne Greqi shtypni KETU..

Per cmimet e hoteleve ne Antalya shtypni KETU..

Per hotele ne te gjithe boten shtypni KETU...

Tur me guide ne Janine, Meteora, Kalambaka, Janine, Kastoria, Selanik. Vizita ne Manastire dhe city tour.

Nisjet ne Maj: 19 – 21 Maj ; 26 – 28 Maj

Nisjet ne Qershor: 2-4 Qershor ; 9- 11 Qershor ; 16-18 Qershor ; 23-25 Qershor ; 30 Qershor – 1 Korrik

Tur 3 ditor ne Selanik 85 Euro

Beni kerkese KETU..

DITA 1 : Tirane – Kastoria – Selanik

Nisja nga Tirana ne oren 05:00. Ndalesa e pare ne qytetin e Pogradecit duke shijuar keshtu edhe liqenin e bukur te Pogradecit. Rinisim udhetimin tone drejt qytetit te Korces dhe mberrijme ne piken kufitare te Kapshtices. Pas procedurave kufitare, i drejtohemi qytetit Kastoria. Tur ne Kastoria. Kastoria eshte e pozicionuar ne veri te Greqise, në bregun perëndimor të liqenit të Orestiada, një luginë të rrethuar me male gelqerore. Kastoria si nje qytet i lashte eshte i mirenjohur per shume kisha bizantine, ka nje arkitekturë e brendshme qe daton nga periudha otomane, gjithashtu ka te zhvilluar peshkimin (trofta). Mundesi per dreken fakultative ne kete qytet. Vazhdojme udhetimin drej Ujvares se Edeses. Mberitja ne Selanik. Akomodimi ne hotel. Mbremje ne qendren e Selanikut ku keni mundesi te beheni pjese e jetes se nates ne qytet.

DITA 2 : Selanik

Mengjesi ne hotel . Pas mengjesit ne hotel fillojme viziten tone panoramike te qytetit te Selanikut. Selaniku, qyteti i dyte i Greqise per nga madhesia, ekonomia, tregtia dhe jeta politike. Vizita jone fillon me: Kullen e Bardhe ne sheshin qendror te qytetit e ndertuar ne shekullin e XV, eshte nje monument dhe muze. Fillimisht e ndertuar nga osmanet per fortifikimn e qytetit, ajo u be nje burg famekeq dhe skena e ekzekutimeve masive gjate periudhes se sundimit osman. Eshte rimodeluar ne thelb, pasi Greqia fitoi kontrollin e qytetit ne 1912 e adoptuar si simbol i qytetit. Me pas vizite ne Kishen e St. Sofia dhe Kishen Bizantine te St. Demetrios si dhe ne varrin e tij, e prej ketej ne Ancient Agora (pazari qendror i qytetit). Programi yne do te perfundoje ne Sheshin e Aristotelit duke shijuar bukurite e bregdetit. Ju sugjerojme darken ne Tavernat apo Buzuqet karakteristike greke.

DITA 3 : Meteora – Janine

Mengjesi ne hotel Pas mengjesit ne hotel nisemi drejt Meteores. Vizite per rreth 2 ore ne Manastirin e Metores. Ndalese ne Janine per te konsumuar dreken dhe per te vizituar qytetit. Kthimi ne Tirane.

 


Përfshihen

Ne cmim perfshihet:
* Udhetim me autobus komod
* Mengjesi ne hotel
* Akomodimi ne hotel
* Shoqerues shqiptar gjate gjithe udhetimit


Nuk Përfshihen

Ne cmim nuk perfshihet asgje qe nuk eshte e permendur ne rubriken e te perfshirave.


Transport

Udhetimi me autobus / m

Nisjet ne Maj: 19 – 21 Maj ; 26 – 28 Maj

Nisjet ne Qershor: 2-4 Qershor ; 9- 11 Qershor ; 16-18 Qershor ; 23-25 Qershor ; 30 Qershor – 1 Korrik

Beni kerkese KETU..