Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë
 • Load image into Gallery viewer, Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë

Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë

Regular price
$0.00 USD
Sale price
$0.00 USD
Regular price
Sold out
Unit price
per 
Total Price, Taxes Included. Instant Confirmation. No Shipping Costs.

Jordania Mistike dhe Historike 7 Ditë

Datat e programit:

24 Nëntor - 01 Dhjetor & 20 - 27 Dhjetor duke filluar nga €1095 personi

PROGRAMI!

 

Dita E Pare : Tirane - Amman
Nisja nga aeroporti i Tiranes. Flututurimi me Wizz Air me Tranzit nga Roma.
Tirane - Rome 06:10 - 07:45
Kohe e Lire

Rome - Amman 16:40 – 21:20
Mbërritja në aeroportin e Amanit (QAIA).
Transferta ne hotel.
Darka ne hotel
Akomodimi ne Hotel Amman Paradise 4* https://www.ammanparadisehotel.com/


Dita E Dyte : Aamman- Madaba - Nebo – Petra - Amman
Mengjesi ne Hotel.
Ne  shoqerine e guides lokale vazhdojme prgramin si me poshte:
Madaba ndodhet 30 kilometra në jug-perëndim të kryeqytetit te Amanit, e njohur per mozaiket bizantin dhe pallatin Umajad,te shtrira vecanerisht ne Holy Land (Token e Shenjt).Ne Madaba ndodhet një nga kishat më spektakolare në mbarë botën, ST. Kisha George ku do të gjeni Hartën e Mozaikut të Jeruzalemit të pikturuar në dyshemenë e kishës.
Mali Nebo, vendi ku u varros Moisiu.Do jeni me fat nëse qielli është mjaft i pastër pasi do të keni një pamje të mrekullueshme nga mali duke parë luginën e Jordanis, Detit te Vdekur dhe Jerikon në bregun tjetër të lumit Jordan.
Kalaja e Shobakut  është e vendosur në majë të një kodre të vogël në verilindje të qytetit të Shobakut. Brenda kalasë ndodhen dy kisha.
Akomodimi ne Hotel Amman Paradise 4* https://www.ammanparadisehotel.com/
 

Dita E Trete : Amman - Petra
Mëngjesi në hotel.
Vizitë ne Petra.
Asnjë vizitë e Jordanisë nuk do të jetë e plotë pa parë kryeqytetin e mbretërisë së lashtë Nabatean, Petra. Qyteti i humbur prej kohësh i Petrës, i gdhendur tërësisht nga njeriu në shkëmbinjtë e gurëve ranorë të kuq rozë, vë në provë imagjinatën tuaj.
Vendi mistik dhe i lavdishëm eshte nje tribut i përjetshëm për një qytetërim të humbur. Petra ishte pika qendrore e takimit të rrugëve të erëzave Nabatean të cilat e kishin origjinën nga Gjiri Persik, Arabia Perëndimore dhe Deti i Kuq.
Pasuria natyrore e zonës malore kombinohet në një mënyrë të shkëlqyer me kulturën e rafinuar dhe arkitekturën masive të Nabateans, të cilët gdhendën teatrin e tyre, tempujt, fabrikat, varret, manastiret, shtëpitë e rrugët  tërësisht në shkëmbinjtë ranorë të kuq rozë.
Nuk është çudi që UNESCO e vendosi Petrën në Listën e Trashëgimisë Botërore, dikush hyn në Petra duke kaluar Siq, një grykë e thellë dhe e ngushtë, në fund të së cilës papritur shfaqet në mënyrë dramatike monumenti më i famshëm në Petra: Al-Khazneh ose Thesari.
Ndoshta do ta njihni si skenën e sekuencës së fundit të filmit 'Indiana Jones and the Last Crusade'. Por Thesari është vetëm fillimi. Duke ecur dhe ngjitur Petran,do zbuloni qindra ndërtesa të gdhendura në gur dhe të gërryera ndër shekuj në mure përrallore shumëngjyrësh

Akomodimi ne Panorama Hotel 4*

Dita E Katert : Petra- Wadi Rum.
Mëngjesi në hotel.
Udhëtoni drejt Wadi Rum, male masive me formë unike ngrihen vertikalisht nga rëra rozë e shkretëtirës, të cilat ndajnë një masë të errët nga tjetra në peizazhin e mrekullueshëm të shkretëtirës me bukuri të çuditshme befasuese, me shkëmbinj të lartë prej guri të gërryer.
Darka dhe nata në kamp ( fjetja  ne tenda )

Dita E Peste – 14 Nentor: Wadi Rum - Deti I Vdekur
Pas mëngjesit, Wadi Rum, Siperfaqet e shkëmbinjve të thellë janë gërryer nga era në forma te fytyrave te njerëzve, kafshëve dhe përbindëshave.
Wadi Rum, ose lugina e hënës sipas Lawrence të Arabisë.
Këtu do të keni mundësinë të përjetoni turin e Jeep-it 4x4 për 2 orë për të eksploruar vendet më spektakolare të zonës duke përfunduar me një filxhan çaj të bërë nga beduinët si një freskues pas vizitës suaj.
Vazhdoni udhetimin në Detin e Vdekur për darkën dhe akomodimin gjatë natës.
Akomodimi ne Aladin Camp


Dita E Gjashte  : Deti I Vdekur – Airport
Deti i Vdekur eshte nje liqen i cilesuar si Deti i Vdekur pasi eshte me i kripuri ne bote ndersa siperfaqja e tije eshte -418 metra nen nivelin e detit dhe thellesia eshte 330 m. Uji eshte kryesishte i nxehte . Per shkak te kripesis eshte nje uje eshte shume kurative .
Transferimi në aeroport për fluturimin tuaj të kthimit per ne Rome.
Amman - Rome 23:00 – 00:55.
Mberritja ne aeroportin e Romes dhe transferta ne hotel.
Akomodimi ne hotel.

Dita e Shtate : Rome - Tirane
Mengjesi ne Hotel.
10:00 – 14:00 Turi i qytetit te Romes
Ne turin e Romes do kemi mundesi te vizitojme ne menyre panoramike ME AUTOBUS DHE NE KEMBE sheshin Quirinar dhe Pallatin Presidencial, Piacen Venezia me Kullen “Vittoriano”. Sheshi i Capitolit, nje thesar unik i historise dhe artit, ku artitektura e shquar e Michelangelos gershetohet me Kryeveprat Romake. Vizita e Koloseut (Hyrja me pagese) do te jete nje moment i paharrueshem per qendrimin tuaj ne Rome. Ai eshte monumenti me i famshem i ndertuar ndonjehere, i cili simbolizon ne vetvete magjine dhe perjetesine e Romes. Do te vazhdojme viziten ne Kishen e St. Paul ne te cilen ndodhet edhe varri i ketij apostulli. Parkun e Villes Borgjeze, Piacen Navona, Pantheonin, Piacen Colonna, Kolonat e Marko Aurelios, Shatervanin e famshem Trevi.
14:00-15:00  Dreka do te jete e fakultative, ku nuk do te mungoje edhe sugjerimi i guides sone
kohe e lire
18:00 Transferte per ne Airport
21:35 – 23:10 - Rome Tirane
Kthimi ne Tirane.
Fundi I sherbimit tone!

 

Te Perfshira:
• Fluturimi Tirane - Rome - Amman
• Asistence ne aeroport
• 5 Nete akomodim ne Jordani me mengjes dhe darke ne hotele 4*
• 1 Nate akomodimi ne Rome me mengjes te perfshire
• Guide lokale Anglisht foles gjate tureve
• City Tour Rome
• Transfertat si ne program
• 2 Ore Jeep Tour ne Wadi Rum
• Hyrja ne Petra
• Viza E Perfshire
• Bagazh i perfshire - Cante Shpine
• Guide Shoqeruese Shqiptare
 
Te Pa Perfshira:
• Vaktet e pa permendura ne seksionin te perfshire
• Pijet gjate vakteve
• Shpenzimet personale apo aktivitet extra
• Bagazhet Extra
• Cdo gje tjeter qe nuk eshte permendur ne seksionin te perfshira